Zawód – adwokat

Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania ws. drukarza z Łodzi

&lt![CDATA[

„Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi” – powiedział Romanowski na konferencji prasowej w siedzibie resortu.

„Jak wiemy, w ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu Kodeksu wykroczeń, chodziło tutaj o przepis, na podstawie którego drukarz z Łodzi został skazany za działania sprzeczne z jego sumieniem, chodziło tutaj o promowanie ideologii LGBT” – dodał.

26 czerwca TK orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny. Wniosek do TK w tej sprawie wyniknął m.in. na kanwie odmowy wykonania usługi – druku plakatów LGBT – z powodów religijnych. Łódzki sąd w 2017 r. prawomocnie uznał drukarza za winnego wykroczenia, ale zarazem odstąpił od wymierzenia mu kary. Już po złożeniu wniosku w TK – w czerwcu 2018 r. – Sąd Najwyższy oddalił kasację ministra Ziobry od wyroku w sprawie drukarza.

Jednym ze skutków tego wyroku TK jest możliwość składania wniosków o wznowienie postępowań, a w konsekwencji uchylenie zapadłych wyroków wobec osób, które zostały skazane na podstawie zakwestionowanego przepisu.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes