Zawód – adwokat

Wznowienie obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego – 22 maja

&lt![CDATA[

W piątek przed południem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Kamila Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa SN, powierzył pełnienie funkcji p.o. I prezesa tego sądu sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, któremu przewodniczył sędzia Zaradkiewicz, od ubiegłego piątku obradowało w celu wyboru pięciu kandydatów na I prezesa SN. Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN. Zaradkiewicz poinformował w środę o odroczeniu bez terminu obrad zgromadzenia.

Sędzia Zaradkiewicz oświadczył przed południem w piątek, że jego rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia sędziów SN. „Jestem głęboko zbulwersowany podważaniem kompetencji prowadzącego zgromadzenie; ignorowaniem nie tylko czynności porządkowych, lecz również licznymi zachowaniami, w tym nieprawdziwymi oskarżeniami o moje rzekome polityczne motywacje” – mówił.

Z kolei sędzia Stępkowski w swej wypowiedzi dla mediów wkrótce potem zapewnił, że obrady zgromadzenia będą kontynuowane. Zapowiedział przy tym, że termin wznowienia tych obrad będzie konsultował z prezesami izb tego sądu. „Tak ażeby był to termin, który nie będzie odbierany jako niedogodny” – dodawał. Ocenił ponadto, że decyzję prezydenta uznaje „za gest dobrej woli wykonany w kierunku sędziów stanowiących większość zgromadzenia”.

„Zarządzeniem pełniącego obowiązki I prezesa SN Aleksandra Stępkowskiego obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zwołanego w celu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN wznowione zostaną w piątek 22 maja br. o godz. 10” – poinformowała w piątek po południu Martyna Łuczak z zespołu prasowego SN.

Jak dodała, szczegółowe informacje dotyczące udziału mediów w tym zgromadzeniu zostaną przekazane w przyszłym tygodniu.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Na mocy uprawnienia wynikającego z ustawy o SN, prezydent Duda powierzył wykonywanie obowiązków I prezesa SN sędziemu Zaradkiewiczowi z Izby Cywilnej, którego ustawowym zobowiązaniem było zwołanie zgromadzenia sędziów w ciągu tygodnia.

Sędzia Zaradkiewicz 2 maja zdecydował o zwołaniu zgromadzenia na miniony piątek. Obrady były kontynuowane także w sobotę. Sędziom nie udało o się wówczas wybrać komisji skrutacyjnej mającej liczyć głosy. W rezultacie we wtorek Zaradkiewicz poinformował o wyłonieniu członków komisji skrutacyjnej na podstawie protokołu głosowania dostarczonego mu w sobotę. Tego samego dnia zgromadzenie przeszło do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN, podczas której każdy z sędziów mógł w głosowaniu tajnym zgłosić jedną kandydaturę.

Jako kandydatów na nowego I prezesa zaproponowano 20 osób. Zgodę na kandydowanie wyraziło dotychczas 10 spośród nich. W środę Zaradkiewicz odroczył obrady i zwrócił się do prezydenta o zmiany w regulaminie SN. W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała o rezygnacji Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa i o powierzeniu tej funkcji sędziemu Stępkowskiemu z Izby Kontroli Nadzwyczajnej. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes