Zawód – adwokat

Wniosek o zawieszenie w czynnościach sędzi po jej wypowiedziach na Twitterze

&lt![CDATA[

Powodem wszczęcia pod koniec sierpnia postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi było to, że nie stosowała się do „nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych”. Postawiono jej zarzut popełnienia przewinień dyscyplinarnych z art. 107 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, w którym mowa o „oczywistej rażącej obrazie przepisów prawa i uchybieniu godności urzędu”.

O zakończeniu postępowania wobec sędzi Olimpii B.-M. i „skierowaniu wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej do właściwego sądu” rzecznik poinformował w połowie listopada.

Sędzi przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy pomówienia na portalu społecznościowym „Twitter” prokuratora Prokuratury Krajowej słowami „nie ma stażu i łamał prawa człowieka”. Drugi zarzut wiąże się z pomówieniem Zbigniewa Ziobry poprzez określenie go jako ministra sprawiedliwości, który „wyprodukował aferę” i jest „odpowiedzialny za stworzenie systemu korupcyjnego w sądach i prokuraturze uzależniającego wymiar sprawiedliwości od woli politycznej”.

W poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab podał, że sędzia Przemysław Radzik 25 listopada skierował do sądu dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie obwinionej sędzi w czynnościach służbowych z obniżeniem na ten czas jej wynagrodzenia.

Może ono być zmniejszone w granicach od 25 proc. do 50 proc. 

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes