Zawód – adwokat

TSUE: Państwa unijne muszą ograniczyć inwigilację danych elektronicznych obywateli

&lt![CDATA[

W takiej sytuacji pełny dostęp do danych elektronicznych obywateli powinien być ograniczony do okresu, który jest „absolutnie niezbędny”.

Jak zaznacza Reuters, orzeczenie jest wynikiem czterech spraw we Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, w których rządy zdecydowały o rozszerzeniu narzędzi nadzoru elektronicznego w celu ochrony obywateli.

„Takiej ingerencji w prawa podstawowe muszą towarzyszyć skuteczne zabezpieczenia i kontrola sądu lub niezależnego organu administracyjnego” – orzekł TSUE cytowany przez agencję Reutera.

Sądy krajowe nie powinny brać pod uwagę informacji zebranych przez władze, które nie przestrzegają zasad określonych w orzeczeniu – zdecydował TSUE.

Trybunał pozostawił jednak swobodę interpretacji zasad wyrażonych w orzeczeniu, gdyż to do państw członkowskich UE należy określenie, co stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Zgodnie z orzeczeniem osoby podejrzane o udział w „działalności terrorystycznej” mogą być szpiegowane i śledzone online w czasie rzeczywistym.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes