Zawód – adwokat

Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym

Za przyjęciem ustawy głosowało 58 senatorów, 26 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Senat zagłosował przeciw wnioskowi senatorów PO o odrzucenie ustawy. Senacka komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Blisko 40 takich poprawek – zmieniających część zasadniczych zapisów ustawy – zgłosili senatorowie PO i niezrzeszeni.

Przed głosowaniem Aleksander Pociej (PO) pytał: „czy mamy jakikolwiek wpływ na to, co się dzieje w procesie ustawodawczym”. Dodał, że jeśli nie, to znaczy że „siedzimy tu jak atrapy”.

Bogdan Borusewicz (PO) ocenił zaś, że ta ustawa jest „jeszcze gorsza” niż o KRS. Oświadczył, że „wymienia ona 40 proc. składu SN i łamie konstytucję, gdzie jest wprost zapisana 6-letnia kadencja I prezesa SN”. Zwrócił uwagę, że to SN orzeka o ważności wyborów. Senatorom PiS mówił: „Zobaczycie, jak działa ta ustawa – nie zawsze będziecie rządzić. Mam nadzieję, że wtedy zrozumiecie, jak działa ta ustawa”.

Podczas głosowania było słychać okrzyki protestujących pod Senatem przeciwników zmian, m.in. „Hańba, hańba!”.

Sejm uchwalił ustawę przed tygodniem. Przepisy o SN – oraz nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.


Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes