Zawód – adwokat

Rzecznik SN: Uchwały KRS trudno "się czepiać", ale ewidentnie dotyczy ona konkretnych koszulek

&lt![CDATA[

Zgodnie z podjętą w ubiegłym tygodniu przez KRS uchwałą „zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną”. Rada w uchwale dokonała wykładni zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych.

Laskowski pytany o tę uchwałę we wtorek w radiu RMF FM, zaznaczył, że generalnie zgadza się z jej treścią. „Uważam, że sędziowie nie powinni używać jakichś symboli, infografik, które identyfikują ich z jakąś opcją polityczną, czy nawet z jakąś opcją światopoglądową, religijną” – powiedział.

Jak dodał, samej uchwały „trudno się czepiać”. „Natomiast ewidentnie dotyczy ona konkretnych zdarzeń i konkretnych koszulek z napisem +konstytucja+” – podkreślił. „Teraz się można spytać, dlaczego to słowo konstytucja aż tak bardzo drażni, do tego stopnia, że się wydaje stanowisko” – powiedział Laskowski.

Podkreślił, że sędziowie obojętnie z jakich ruchem sympatyzują, powinni powstrzymać się od „różnych rzeczy”.

„Lepiej się powstrzymywać od różnych rzeczy, ale wiem, że teraz jest sytuacja szczególnego natężenia emocji i walki o podstawy niezależności sądów czy praworządności i być może te reguły należałoby nieco rozluźnić, i ta powściągliwość mogłaby być nieco mniejsza” – powiedział Laskowski.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes