Zawód – adwokat

Projekt o złożeniu sędziego z urzędu. KO: To afera polegająca na kneblowaniu polskich sędziów

&lt![CDATA[

Posłowie PiS złożyli w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu – poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie: Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba. Projekt – jak mówili – ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia. „Jest to odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą” – mówił Jan Kanthak.

Budka powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że PiS po raz kolejny zamiast reformować wymiar sprawiedliwości i wprowadzić w życie orzeczenie TSUE proponuje rozwiązania, które mają na celu „tylko i wyłącznie założenie swego rodzaju knebla na usta polskich sędziów”.

„Jest to działanie sprzeczne z polską konstytucją. Jest to działanie sprzeczne również z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie może być zgody na to, by PiS próbował przykryć aferę Mariana Banasia, by PiS próbował przykryć aferę w służbie więziennej niekonstytucyjnym kneblem zakładanym na polskich sędziów” – podkreślił Budka.

Dlatego – dodał – klub KO nie pozwoli na tego typu działania. „Nie pozwoli na przykrywanie afery Banasia kolejną aferą, tym razem aferą polegającą na kneblowaniu polskich sędziów” – podkreślił.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła, że pomysł ustawy o prześladowaniu sędziów „to cios w plecy polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskiego sądownictwa”. „To cios w plecy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego” – dodała.

Posłanka przestrzegła też przed używaniem nazwy ustawy, którą posługuje się Ministerstwo Sprawiedliwości. „Bo ta nazwa wprowadza w błąd opinię publiczną. Nazwijmy rzecz po imieniu – nie mamy do czynienia z ustawą dyscyplinującą sędziów, tylko mamy do czynienia z ustawą o prześladowaniu sędziów” – zaznaczyła.

Według niej, „PiS chciałby, aby sędziowie orzekali tak, jak nakazuje interes partii. „Ale sędziowie muszą być niezawiśli. Ich ma wiązać litera prawa, a nie polityczna smycz, tak jak tego chce PiS” – podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes