Zawód – adwokat

Prezydent zaskarżył do TK zapis z Ustawy 2.0 dotyczący zatrudniania sędziów na uczelniach

&lt![CDATA[

„Prezydent Duda zaskarżył do Trybunału senacką +wrzutkę+ do Ustawy 2.0 gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Ten przepis jest nie tylko sprzeczny z Konstytucją. Jest też niemoralny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem” – napisał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że wyraża pełne poparcie dla wniosku prezydenta.

1 października br. weszła w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – tzw. Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0 reformująca uczelnie. W przepisach ustawy znalazł się m.in. zaproponowany w ramach senackiej poprawki zapis, który dotyczy zatrudniania na uczelniach sędziów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, wprowadza ona dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego, w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

Jeszcze we wrześniu 2018 r. w rozmowie z PAP Gowin wyraził nadzieję, że „przepis Konstytucji dla Nauki dot. zatrudniania na uczelniach grupy sędziów zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego i uchylony. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, będzie namawiał koalicję rządową do usunięcia tego przepisu”.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes