Zawód – adwokat

Polsce grożą kary od TSUE. Wójcik: Postanowienie Trybunału musi być zgodne z konstytucją

&lt![CDATA[

W piątek „Rzeczpospolita” napisała, że „TSUE chce astronomicznej kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną SN”. „Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli nie zamrozi działania Izby Dyscyplinarnej SN” – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Wiceszef MS Michał Wójcik odnosząc się do tych doniesień w TVN24 powiedział, że są to „tylko przecieki medialne”. „We wniosku Komisji Europejskiej nie ma informacji o żadnych karach. Jeżeli miałyby być kary to musi być to dwuetapowe. Żeby była kara w ogóle to też chodzi o wykonanie takiego postanowienia. Proszę pamiętać o jednej rzeczy postanowienie musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym, z polską konstytucja” – wskazał wiceminister.

Wójcik był też pytany o propozycje zmian w sądownictwie przedstawione w sobotę na konwencji programowej Solidarnej Polski. „Proponujemy sądy pokoju. Myślę, że będzie to zdjęcie tego całego nawisu różnych spraw drobnych, z którymi muszą parać się sędziowie, całe środowisko sędziowskie” – zaznaczył.

Wiceminister zapowiedział też spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch poziomów. Pytany, które sądy zostaną usunięte powiedział, że najpierw należy przeanalizować projekt zmian z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy.

Na pytanie, czy zmiana struktury sadownictwa będzie oznaczała przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów i zatrudnianie ich na nowo, odparł: „Wszystko w swoim czasie”. „Ja panu obiecuję, że w którymś momencie przyjdę do pana i panu wyjaśnię to” – zwrócił się do prowadzącego program. „Natomiast także i status sędziego sądu powszechnego. Ktoś sobie kiedyś wymyślił, że będzie sędzia sądu rejonowego, okręgowego, apelacyjnego. Przecież tego nigdzie nie ma. Jest sędzia sądu powszechnego” – dodał

Wójcik przekazał, że wśród propozycji usprawnienia funkcjonowania wymiary sprawiedliwości jest informatyzacja sądów.

Podkreślił też, że 14 lutego w życie wejdzie nowelizacja ustaw sądowych, którą określił mianem „ustawy walentynkowej”. „Z miłości do narodu” – dodał.

Propozycje zmian w sądownictwie przygotowane przez Solidarną Polskę przedstawił w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Wśród proponowanych reform Warchoł wymienił wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. Mieliby oni być wybierani w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję i rozpoznawaliby sprawy w uproszczonej procedurze. Mieliby też być pozbawieni immunitetu i podlegać kontroli odwoławczej w ramach sądów rejonowych.

Wiceszef MS zaproponował też spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Zaproponowana zmiana ma polegać na spłaszczeniu struktury sądownictwa do dwóch instancji, jednolitym stanowisku sędziowskim i łatwiejszej drodze awansowej sędziów.

Solidarna Polska zaproponowała także ograniczenie zakresu spraw, którymi zajmują się sędziowie. „Chcemy, żeby sprawy drobne zostały wyprowadzone z sądów” – dodał wiceminister.

Wiceszef MS zapowiedział też „piątkę dla nowoczesnej administracji sądowej”, do której zaliczył: digitalizację akt sądowych, wdrożenie profilu zaufanego w relacji obywatel – sąd, rozwinięcie ePUAP – Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, pełną informatyzację postępowania rejestrowego dla przedsiębiorców oraz automatyzację zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego.

Warchoł zapowiedział też zreformowanie systemu biegłych sądowych poprzez centralizację systemu powoływania, odwoływania i nadzoru prac nad biegłymi oraz wprowadzenie certyfikacji biegłych.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes