Zawód – adwokat

Notariusze za darmo wytłumaczą, jak zabezpieczyć swój majątek

&lt![CDATA[

„Chcemy budować świadomość prawną społeczeństwa i zwracać uwagę na nieodwracalne błędy, w związku z którymi można stracić swój majątek” – powiedział w czwartek koordynator akcji notariusz Lech Borzemski.

Będzie to już 10. edycja Dnia Otwartego Notariatu organizowana przez samorząd notarialny. Tegorocznej akcji przyświecać będzie hasło: „Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj z notariuszem”. Prawnicy będą w tym czasie udzielać porad prawnych w 29 miastach.

Podczas dnia otwartego notariusze wyjaśnią m.in. jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie, czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Rejenci wskażą też szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej oszczędzając czas i pieniądze. „Wizyta u notariusza jest kojarzona z wysokimi kosztami. To nieprawda. Np. postępowanie spadkowe można przeprowadzić w około godzinę. Kosztuje to ok. 150 zł” – powiedziała not. Ilona Sądel-Bendkowska.

Notariusze zwrócą także uwagę na zagrożenia. Wskażą, jak uchronić się przed lichwiarskimi pożyczkami i umowami przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie. „Pytaj notariusza o wszystko, czego nie rozumiesz i nie zatajaj przed notariuszem żadnych okoliczności związanych z zawarciem umowy” – wskazuje notariat.

Z kolei rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej Szymon Kołodziej zaznaczył, że „nikt nie kłóci się o majątek tak, jak najbliższa rodzina”. „My chcemy zapobiegać żeby tej kłótni nie było. Osoby obce przy umowie kupna-sprzedaży nie będą się tak kłóciły o 1 tys. zł tak jak najbliższa rodzina lub małżonkowie po rozwodzie” – dodał.

Szczegółowe informacje i dokładne adresy planowanych spotkań z prawnikami można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. Notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes