Zawód – adwokat

Laskowski: Z końcem kwietnia przestaję być rzecznikiem prasowym SN

&lt![CDATA[

Pytany przez PAP o powody tej decyzji powiedział, że „uważa, że kończy się pewien rozdział w historii Sądu Najwyższego”. „Zamienia się prezes i to jest jakby zewnętrzny wyraz tego” – wyjaśnił.

„Tak naprawdę będzie to trochę inny sąd teraz. Podejrzewam, że od 1, czy 4 maja sądem kierować będzie sędzia wskazany przez prezydenta. To jest taka sytuacja, w której rzecznik prasowy, który jest twarzą sądu, reprezentuje sąd, musi się z nim utożsamiać. Ja się z tym nowym porządkiem nie utożsamiam” – powiedział Laskowski.

Jak zaznaczył, „ponieważ mam taki pogląd, nie chcę udawać, że się utożsamiam”. „Zawsze to mówiłem, dlatego złożyłem rezygnację” – dodał.

Kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf upływa z końcem kwietnia. „Opuszczam urząd I prezesa SN w przekonaniu, że uczyniłam wszystko, co było w mojej mocy, by postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem; broniłam władzy sądowniczej, odrębnej i niezależnej od innych władz” – napisała we wtorek w liście na koniec kadencji prezes Gersdorf. Zaapelowała też do swojego następcy, aby „strzegł niezawisłości”.

Kandydatów na nowego I prezesa, zgodnie z przepisami, powinno wyłonić Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. W związku z ograniczeniami związanymi z epidemią odwołany został – przewidziany ostatnio na 21 kwietnia – termin tego zgromadzenia ws. wyboru kandydatów. Według przepisów, jeżeli kandydaci na stanowisko I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP „niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu SN”.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes