Zawód – adwokat

Kaleta: Egzaminy adwokackie i radcowskie możliwe pod koniec czerwca

&lt![CDATA[

Pierwotnie egzaminy prawnicze – adwokackie i radcowskie – miały się odbyć od 24 do 27 marca br., zostały jednak odwołane około połowy marca ze względu na zagrożenie koronawirusem.

„Egzaminy prawnicze stanowią bardzo ważny, decydujący o dalszej drodze zawodowej, etap kariery prawniczej. Ministerstwo Sprawiedliwości, zdając sobie sprawę z tych poważnych uwarunkowań od kilkunastu dni pracowało nad różnymi scenariuszami uwzględniającymi zmieniające się okoliczności, a przede wszystkim zalecenia sanitarne. Po dokładnej analizie sytuacji konieczne okazało się przesunięcie terminu egzaminów” – podawało w marcu Ministerstwo Sprawiedliwości informując o odwołaniu pierwotnych terminów egzaminów zawodowych po odbyciu aplikacji adwokackiej i radcowskiej.

O kwestię nowego terminu tych egzaminów w poniedziałek został zapytany wiceminister Kaleta podczas odpowiedzi na pytania internautów w ramach „live chatu” na swym profilu na jednym z portali społecznościowych. „W ostatnich tygodniach jedną z ważnych rzeczy, która dotyka tysięcy młodych prawników jest fakt, że w związku z koronawirusem przesunięte zostały terminy zwyczajowo organizowanych na koniec marca egzaminów zawodowych. To jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, doświadczenie zawodowe osób po aplikacji” – przypomniał w odpowiedzi Kaleta.

Jak przekazał, „aktualnie zagrożenie epidemiczne i formy oraz możliwości przeprowadzenia takiego egzaminu wskazują, że być może uda się je przeprowadzić na koniec czerwca”. „W tym tygodniu będę jeszcze podejmował rozmowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym, bo konsultujemy, w jaki sposób miałyby być te egzaminy zorganizowane. Największa logistyczna operacja w tym zakresie dotyczy Warszawy, gdzie do egzaminu przystępuje najwięcej zdających” – zaznaczył wiceminister.

Kaleta wskazał, że wymogi zachowania małego zagęszczenia osób zdających w jednym miejscu powodują, że zapewne dojdzie do pewnych zmian organizacyjnych w tych egzaminach. „Mam nadzieję, że w ciągu kilku dni będziemy mogli przekazać oficjalny termin egzaminów (…), aktualnie pracujemy nad ostatnim tygodniem czerwca. Nie jest to nic pewnego, ale wstępnie nad tym terminem pracujemy” – przekazał wiceminister.

„Zaplanowanie tych egzaminów na koniec czerwca nie będzie niczym nadzwyczajnym, wręcz będzie spójne z innymi ważnymi egzaminami państwowymi” – ocenił Kaleta przypominając, że na czerwiec zaplanowano m.in. matury.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes