Zawód – adwokat

Gowin: Kompromis w sprawie budżetu UE jest możliwy

&lt![CDATA[

Gowin rozmawiał w czwartek w Brukseli z unijnymi komisarzami. Rozmowy dot. m.in. unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

Jak powiedział wicepremier, w rozmowach starał się wytłumaczyć racje, dla których Polska wnosi zastrzeżenia do obecnego kształtu mechanizmu warunkowości. Z drugiej – jak zaznaczył – przedstawiał argumenty wskazujące na możliwość zawarcia kompromisu.

Jego zdaniem, prowizorium budżetowe byłoby dla Polski i innych krajów UE czymś niekorzystnym wbrew niektórym głosom w polskiej debacie publicznej. „Dlatego uważam, że w interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego kompromisu. (…) Taki kompromis jest możliwy nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia (dot. warunkowości – PAP), to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych” – powiedział. Dodał, że wierzy, że porozumienie zostanie osiągnięte.

„Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ewentualne weto nie tylko uruchomi w sposób automatyczny procedurę prowizorium budżetowego, ale może też uruchomić, co moi rozmówcy nazywali planem B, planem, o którym mówią bardzo niechętnie, a którego całkowicie nie wykluczają, czyli jakąś formę współpracy między 25 pozostałymi państwami unijnymi” – zaznaczył.

]]
Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes