Zawód – adwokat

Centralny Rejestr Biegłych – wychodzimy z inicjatywą!

Jakie zmiany postuluje się najczęściej?

M.K.: Co jakiś czas w środowisku prawniczym pojawiają się postulaty usystematyzowania list biegłych. Zgodnie z danymi, płynącymi z projektu Forensic Watch, najczęściej sygnalizuje się konieczność wprowadzenia ogólnodostępnej, krajowej listy biegłych oraz gromadzenia i udostępniania informacji o ocenie poszczególnych biegłych przez zlecających wydanie opinii i strony procesowe.

Na razie nie widać realnych działań ani chęci ze strony ustawodawcy, aby tę kwestię uregulować.

M.K.: Dlatego środowisko musi sobie radzić samo. Bieżąca sytuacja zainspirowała grupę adwokatów do stworzenia interaktywnej bazy biegłych sądowych oraz ekspertów rzadkich dziedzin, co prawda nie wpisanych na listy przy sądach okręgowych, ale gotowych do podjęcia się sporządzenia rzetelnej opinii. Platforma PrawnikZleca.pl umożliwia adwokatom i  radcom prawnym pozyskanie do współpracy sprawdzonych biegłych z całej Polski, dobranych według ściśle określonych kryteriów.

Jak szeroka jest baza specjalistów skupionych w serwisie?

Zespół PrawnikZleca.pl stworzył bazę ponad 60 tys. ekspertów różnych dziedzin, poczynając od biegłych budownictwa, poprzez specjalistów zajmujących się cyberprzestępczością, na ekspertach z zakresu osteologii kończąc. Ostatnio, na zlecenie jednego z warszawskich adwokatów, poszukiwaliśmy tłumacza suahili i to takiego, który byłby w stanie przetłumaczyć złożoną umowę. Okazało się to niemałym wyzwaniem, ale zlecenie zostało zrealizowane!


Source: Gazeta prawna

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes